Trybologiczne tworzywo do druku w technologii SLS pozwala na wykonanie elementów liniowych o specjalnych kształtach w zaledwie 48 godzin.

Firma igus specjalizująca się w tworzywach sztucznych do zastosowań ruchomych zastosowała zupełnie nowe podejście w dziedzinie napędów: moduł śruby napędowej SLTI3 zapewnia klientom najwyższy stopień swobody projektowania napędów liniowych dostosowanych do indywidualnych wymagań. Jest to możliwe dzięki wózkom i wspornikom końcowym wałków, które są wykonywane na drukarce 3D. Oznacza to możliwość niedrogiego i bardzo szybkiego wykonywania bezsmarowych i bezobsługowych modułów stolików liniowych, które są zgodne indywidualnymi wymaganiami klienta.

Bezobsługowe i bezsmarowe napędy liniowe firmy igus stały się już kluczowymi elementami wielu ruchomych zastosowań, zarówno w motoryzacji, jak i w maszynach pakujących. W skład tego asortymentu wchodzi niskoprofilowa seria SLT, wyposażona w system napędowy, przystosowany do współpracy z silnikiem lub przestawiania ręcznego, z ułożonymi po bokach śrubami napędowymi z łożyskami kulkowymi i gwintem trapezowym lub wielozwojnym. Moduł śruby napędowej drylin SLTI3 został opracowany jako uniwersalne rozwiązanie uzupełniające tę serię. Dlatego jest zbudowany ze znacznie mniejszej liczby elementów, tak aby dał się zmontować w kilka sekund. Ponadto, klient może wybrać indywidualną długość skoku, a także gwint trapezowy albo wielozwojny. Dzięki pierwszym kompletnym wózkom liniowym oraz wspornikom końcowym wałka, wytwarzanym na drukarce 3D w technologii selektywnego spiekania laserowego (SLS), klienci zyskują niespotykaną dotąd swobodę projektowania.

Samosmarowne i odporne na ścieranie: tworzywo iglidur I3

Technika druku 3D idealnie nadaje się do precyzyjnego realizowania indywidualnych zamówień. Klient w bardzo krótkim czasie otrzymuje wykonany na zamówienie moduł śruby napędowej, który dokładnie spełnia wymagania dotyczące profilu, długości skoku, czy rodzaju mocowania. Moduł śruby napędowej drylin SLTI3 jest wykonany z tworzywa iglidur I3, produkowanego przez firmę igus i przeznaczonego do drukowania w technologii SLS, pozwalającej na precyzyjne wykonywanie elementów o najbardziej skomplikowanych kształtach. Ponadto, proces SLS zapewnia dużą wytrzymałość elementów, dzięki czemu podczas dalszej obróbki nie są już potrzebne struktury podpierające. Firma igus przeprowadziła we własnym laboratorium badawczym, o powierzchni 2750 metrów kwadratowych, szeroko zakrojone testy z wykorzystaniem współpracujących elementów wykonach z różnych materiałów. Wyniki tych badań wykazały, że tworzywo iglidur I3 jest przynajmniej trzykrotnie odporniejsze na ścieranie niż konwencjonalne materiały do procesu SLS, zarówno przy ruchu uchylnym, obrotowym, jak i liniowym. Oferowana przez firmę igus usługa drukowania 3D pozwala na wydajne wytwarzanie pojedynczych elementów lub małych serii.