Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2012
Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2012

Drodzy Czytelnicy, podnoszenie opłacalności, redukcja kosztów, saving – wszystkie te, tak często słyszane w branży pojęcia, w praktyce sprowadzają się do udzielenia odpowiedzi na jedno pytanie: „Oszczędzać, ale jak?”. Odpowiedzi na to pozornie proste pytanie poszukują Państwo, uczestnicząc w szkoleniach i czytając najnowsze fachowe opracowania – w bieżącym numerze rozpatrujemy tę kwestię na wiele sposobów. Omawiamy związki pomiędzy „Utrzymaniem ruchu w zakładach produkcyjnych a strategiami minimalizacji kosztów”, pokazujemy, jak w prosty sposób można wykonać „Kolejny krok w stronę energooszczędności” i kończymy na konkluzji, że „Autonomiczne utrzymanie ruchu zależy od nas”. Nie zabraknie konkretów – korzystając z rzeczywistych, przykładowych kosztów prowadzenia własnego działu, obliczamy dla Państwa „Ile kosztuje outsourcing utrzymania ruchu?”. Zachęcam do lektury tego tekstu – liczby mówią same za siebie. Oszczędności wynikają z optymalnego zarządzania środkami, ale też z doboru odpowiednich materiałów, części i narzędzi pracy. Warto trzymać rękę na pulsie i wiedzieć zarówno, „Co nowego w łożyskach?”, jak i znać możliwości stosowania „Nowoczesnych środków smarnych” oraz umieć dokonać „Wyboru systemu CMMS”. Kolejnym kluczem do oszczędności jest unikanie awarii, a kluczem do unikania awarii pozostaje dobrze przeprowadzona diagnostyka. W tym numerze skupiamy się na tajnikach termowizji: doradzamy „Jak dobrać kamerę termowizyjną dla działu UR?”, a także pomagamy dokonać wyboru między zakupem własnej kamery a usługami outsourcingowymi. Jak powiedział Henry Ford: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”. Rozpoczynając wydawanie „Utrzymania Ruchu” jako kwartalnika, cieszę się, że połączyli Państwo z nami siły jako czytelnicy i zapewniam, że wspólnie będziemy pracować na Państwa sukces zawodowy. Nasz cel jest jasny – chcemy, by kwartalnik „Utrzymanie Ruchu” stanowił dla działów utrzymania ruchu w całej Polsce źródło praktycznej wiedzy o najlepszych praktykach, rynkowych nowościach oraz o udoskonaleniach obniżających koszty i podnoszących sprawność działania. Pozytywne opinie, docierające z Państwa strony po ukazaniu się zeszłorocznej publikacji, były dla nas znakiem potwierdzającym właściwy kierunek podejmowanych działań. Dziękujemy za zaufanie, którym nas Państwo obdarzyli i zapraszam do lektury premierowego wydania naszego kwartalnika.

Oleje i smary

Nowoczesne środki smarne – przegląd możliwości

Nie ma wątpliwości co do tego, że wybór optymalnego środka smarnego wpływa bezpośrednio na działanie i trwałość zarówno elementów smarowanych, jak i całej maszyny. Odchodzi się tu od uniwersalności zastosowania substancji smarującej. Powinna ona być bowiem ściśle dobrana do aplikacji, w jakiej będzie pracować.

Prawidłowe smarowanie węzłów tarcia

Problem zapewnienia prawidłowego smarowania węzłów tarcia jest często niedoceniany, jednak badania pokazują, że ponad 50% awarii łożysk spowodowanych jest niewłaściwym smarowaniem.

LOTOS Oil – eksport usług serwisu olejowego

Serwis olejowy spółki LOTOS Oil SA wielokrotnie staje przed wyzwaniami daleko wykraczającymi poza monitoring stanu środka smarnego, przegląd i prewencję. Zwłaszcza wtedy, gdy jest proszony o interwencję w sytuacji, gdy wiele innych fi rm nie poradziło sobie z rozwiązaniem problemów utrzymania ruchu.

Diagnostyka

Kierunki rozwoju diagnozowania obrabiarek

Jakie są przesłanki diagnozowania obrabiarek i procesów obróbkowych? W artykule omawiamy różne zakłócenia właściwości eksploatacyjnych obrabiarek i procesy naprawcze oraz przedstawiamy charakterystykę procesu diagnozowania i istotę jego strategii wraz z głównymi celami.

Temperatura rośnie... Jak dobrać kamerę termowizyjną dla działu ur?

Czy ktokolwiek jeszcze uważa, że termowizja to technika mająca zastosowanie wyłącznie przy ocenie efektywności energetycznej budynków? Kamery termowizyjne coraz śmielej wkraczają do zakładów przemysłowych, a producenci tych urządzeń mają do zaoferowania działom UR coraz ciekawsze rozwiązania. Na jakie czynniki należy zwracać uwagę, decydując się na zakup tego urządzenia?

Outsourcing usług termowizyjnych – czy warto?

Nietrudno znaleźć powód, by stosować termowizję we własnym zakładzie. Prawdziwym dylematem dla osób decydujących o diagnostyce w ramach własnego zakładu okazuje się udzielenie odpowiedzi na pytanie, co opłaca się bardziej: zakup własnej kamery termowizyjnej czy zlecenie wykonania pomiarów fi rmie zewnętrznej.

Sukces w wielu barwach

Zalety kamer termowizyjnych, a głównie prosty i bezinwazyjny sposób uzyskania informacji o badanym obiekcie, spowodowały, że stają się one coraz popularniejsze w różnych dziedzinach życia człowieka. Praktycznie każde uszkodzone urządzenie lub instalacja charakteryzują się zmianą temperatury całości lub wybranych podzespołów i elementów.

Mechanika

Awarie uszczelnień mechanicznych – cz. I

Uszczelnienia mechaniczne są obecnie powszechnie stosowane w wielu dziedzinach przemysłu, zastępując pakiety sznurowe w urządzeniach pompowych, mieszalnikach, separatorach itp. Zapewniają szczelność, a tym samym czystość i sprawność procesu przez odpowiednio długi okres. Niestety, uszczelnienia mechaniczne są też elementami, które łatwo można narazić na uszkodzenia.

Co nowego w łożyskach?

Łożyska odgrywają istotną rolę w maszynach przemysłowych. Ważna jest ich trwałość oraz bezawaryjność, a ewentualne usterki powinny być szybko wykrywane i usuwane przez serwisantów działów utrzymania ruchu.

Zarządzanie

Oszczędzać, ale jak?

W ostatnim czasie daje się zauważyć nagłe poruszenie w branży szkoleniowo-doradczej w obszarze szkoleń technicznych związanych z utrzymaniem ruchu. Takiego boomu dawno nie widziałem – kolejki chętnych na cykl szkoleń praktycznych, zapisy na następne edycje. Czym jest spowodowane to zainteresowanie?

Utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych a strategie minimalizacji kosztów

Każdy zakład produkcyjny ma proste zadanie – produkować z utrzymaniem założonych reżimów jakościowych oraz wydajnościowych. Brzmi to jak frazes, żywcem wyjęty z poprzedniej epoki, jednak dobrze określa główne zadanie placówki odpowiadającej za wytwarzanie jakiegoś produktu. Na opłacalność produkcji wpływa jednak wiele czynników, pozornie wcale z nią niezwiązanych.

Eliminacja konfliktu pomiędzy służbami utrzymania ruchu a produkcją

Konflikt jest nierozłącznym „partnerem” każdej istoty żyjącej na kuli ziemskiej. Jego istota jest mniejsza lub większa, w zależności od celu do osiągnięcia. W środowisku naturalnym konflikt ma znaczenie strategiczne – bezwzględne osiągnięcie władzy. W świecie przyrody nie ma mediatora, ponieważ siła przetrwania jest ogromna, a wynik – jednoznaczny, czyli zero-jedynkowy (wygrany/przegrany).

Autonomiczne utrzymanie ruchu zależy od nas

Czy jest możliwa współpraca produkcji z utrzymaniem ruchu? To pytanie często zadawane jest przy okazji działań TPM bądź szeroko rozumianych lean, Kaizen, optymalizacji procesów, a odpowiedź na nie jest tylko jedna – oczywiście!

System EAM – przyjaciel czy wróg?

Czy system EAM może pomóc pracownikom i właścicielom firm w lepszym zarządzaniu i podejmowaniu trafniejszych decyzji? Rozważmy za i przeciw implementacji oraz działania systemu EAM w firmie. Przyjrzyjmy się systemom z tzw. górnej półki, aby sprawdzić, czy koszty takiej platformy nie przewyższą zalet, jakie te rozwiązania mają.

Wybór systemu CMMS – cz. I

Wybór systemu informatycznego wspomagającego obszary gospodarki remontowej i utrzymania ruchu to niecodzienne wyzwanie, które coraz częściej jest stawiane przed kierownikami działów UR. Zadanie to jest diametralnie różne od ich codziennej pracy i dlatego może być postrzegane jako trudne. Warto jednak podjąć się tego tematu, potencjalne korzyści, jakie może dać dobrze wdrożony system, są bowiem naprawdę duże.

Ile kosztuje outsourcing utrzymania ruchu?

W Internecie i prasie fachowej można znaleźć wiele opracowań podających szczegółowo korzyści płynące z outsourcingu niektórych procesów wewnętrznych. Także w numerze 1/2011 „Utrzymania Ruchu” był podejmowany temat outsourcingu. Rzadko jednak pojawiają się konkretne wyliczenia. Spróbujmy zatem pokusić się o odpowiedź na postawione w tytule pytanie: ile kosztuje outsourcing utrzymania ruchu?

Kolejny krok w stronę energooszczędności

Stary model połączenia służb technicznych odpowiedzialnych za proces, instalacje budynkowe i media ma coraz większą konkurencję. W celu uzyskania oszczędności energii optymalizuje się koszty obsługi poprzez właściwe ustawienie proporcji prewencji do reakcji oraz planowanie rozwiązań inwestycyjnych. Energooszczędności zaczyna sprzyjać także polskie prawo.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo maszyn w UE i w Polsce – cz. I

Maszyny są głównymi środkami pracy, niezależnie od rodzaju działalności przemysłowej. Szacuje się, że biorą udział, bezpośrednio lub pośrednio, w ok. 70% wszystkich wydarzeń wypadkowych. Można przypuszczać, że taka jest też skala strat wynikających z wypadków przy obsłudze maszyn.

Bezpieczeństwo pracy z suwnicami

Dla wielu zakładów przemysłowych suwnica jest integralnym elementem cyklu produkcyjnego – narzędziem, bez którego nie sposób wyobrazić sobie pracę. Często jednak praca suwnic odbywa się w bardzo trudnych warunkach, dlatego bezpieczeństwo ich użytkowania zależy w znacznej mierze od utrzymania ich właściwego stanu technicznego oraz wymaga odpowiedniego doboru wykonywanych prac, zgodnych z przeznaczeniem urządzenia.

Suwnice – wybór optymalnego rozwiązania

Suwnice w zakładach pełnią funkcję dźwigów mobilnych. Są częścią grupy urządzeń transportu bliskiego, zapewniając transport pionowy, powierzchniowy lub liniowy. W zależności od zastosowania i warunków pracy rozróżniamy cztery podstawowe typy konstrukcji: suwnice natorowe jednodźwigarowe, dwudźwigarowe, suwnice podwieszane i wspornikowe.

Maszyny i urządzenia

Modernizacja urządzeń transportu ciągłego

W artykule przedstawiono przebieg i zakres modernizacji specjalistycznych urządzeń transportu ciągłego na przykładzie modernizacji ładowarki kołowo-szynowej ŁWKS-250-20, wykonanej przez firmę SIDUS z Kluczborka dla Elektrociepłowni EC NOWA w Dąbrowie Górniczej.

Nowoczesne bloki przygotowania sprężonego powietrza – cz. I

Techniczne i ekonomiczne aspekty stosowania nowoczesnych bloków przygotowania sprężonego powietrza w instalacjach pneumatycznych – w pierwszej części artykułu omawiamy zagadnienia filtracji powietrza oraz usuwania wody z układów.

Wydarzenia

Złoty medalista otworzył drzwi

Dlaczego warto było przyjechać do Warszawy 20-23 marca? Bo właśnie wtedy firma Festo otworzyła podwoje siedziby w podwarszawskich Jankach po to, by swoim klientom zaprezentować produktowe nowości oraz przeprowadzić warsztaty techniczne.

Diagnostyka z tradycją

Już od 39 lat polskie środowisko wibroakustyczne gromadzi się co roku na Ogólnopolskim Sympozjum DIAGNOSTYKA MASZYN. Tegoroczna edycja odbyła się w Wiśle od 5 do 10 marca. Przez pięć dni wygłaszano referaty dotyczące diagnozowania maszyn i urządzeń przy zastosowaniu metod wibroakustycznych i innych, diagnostyki symulacyjnej, technologii informacyjnych oraz sztucznej inteligencji w diagnostyce.

Targi Maszynowe MSV Brno 2012

Od 10 do 14 września 2012 r. w brneńskim Centrum Wystawienniczym odbędzie się 54. edycja Międzynarodowych Targów Maszynowych MSV. Jest to najważniejsze wydarzenie targowe w Republice Czeskiej i jedna z wiodących wystaw branż przemysłowych w Europie Środkowej.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij