Utrzymanie Ruchu wydanie nr 2/2012
Utrzymanie Ruchu wydanie nr 2/2012

Drodzy Czytelnicy, mądrość ludowa uczy: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Działania służb utrzymania ruchu to nie tylko dokonywanie bieżących napraw, ale przede wszystkim zapobieganie powstawaniu awarii i przestojów. Aby móc poprawnie realizować to zadanie, trzeba stworzyć dobrze działający autogeniczny system diagnostyczny. Nie jest to proste: wymaga wybrania badanych procesów oraz określenia narzędzi do mierzenia kluczowych parametrów. Kiedy lepszym rozwiązaniem okazuje się pirometr, a kiedy kamera termowizyjna? A może to pomiary wibroakustyczne będą najbardziej skuteczne? Wybór „Podstawowego wyposażenia diagnostycznego SUR”, choć powinien być prosty, potrafi przysporzyć rozterek, dlatego przedstawiamy Państwu praktyczny przegląd najpopularniejszych urządzeń i technik diagnostycznych dla służb UR. Opisujemy zastosowania poszczególnych technik i zakresy cenowe urządzeń. Po lekturze tego i innych tekstów poświęconych diagnostyce praktyczne metody realizacji „Eksploatacyjnego nadzoru urządzeń” nie będą już miały przed Państwem sekretów. Najmniej tajemniczą dziedziną stanie się z pewnością termowizja – w końcu „Termowizja bez tajemnic” to główny temat bieżącego numeru. Maksyma o wyższości zapobiegania nad leczeniem sprawdza się również przy gospodarce olejowej. Teoretycznie wszyscy użytkownicy instalacji przemysłowych doskonale wiedzą, że zły dobór oleju czy smaru oznacza ciągłe kłopoty i postoje produkcyjne. „Dobór środków smarnych a żywotność maszyn” to związek praktycznie nierozerwalny. Niestety, wciąż w wielu zakładach brak optymalnych rozwiązań smarowniczych. Podpowiadamy, jak można to zmienić u podstaw. Omawiając „Podstawy organizacji pracy działu” UR, warto położyć także nacisk na dobre zarządzanie. Optymalizację utrzymania maszyn umożliwi „Klasyfikacja ABC krytyczności”, wykorzystująca najnowsze techniki analizy, a optymalizację pracy z ludźmi ułatwi zastosowanie się do filozofii „Po pierwsze: człowiek”. W końcu to inżynier, technik i mechanik tworzą serce działu UR. Warto o tym pamiętać. Życzymy udanej lektury!

Diagnostyka

Termowizja bez tajemnic

Większości z nas obrazy z kamery termowizyjnej kojarzą się bardziej z filmami science-fiction niż z poważnymi i odpowiedzialnymi pracami diagnostycznymi. Abstrakcyjne wzory, pokazujące całkiem inny świat niż ten widziany naszymi oczami, na pierwszy rzut oka nie niosą żadnej użytecznej informacji. Jednak nic bardziej błędnego. Ekspert diagnostyki będzie tu w stanie zobaczyć o wiele więcej niż tylko kolorowe plamy, a przy pomocy dobrze wykonanych zdjęć będzie mógł wręcz przepowiadać przyszłość, dokładnie określając potencjalne miejsce awarii.

Eksploatacyjny nadzór urządzeń – praktyczne metody realizacji

Przed służbami utrzymania ruchu stoi odpowiedzialne zadanie utrzymania sprawnego działania urządzeń i instalacji zaangażowanych w proces technologiczny. Awarie maszyn czy instalacji mogą spowodować ogromne straty. Powszechnie wiadomo, że taniej jest zapobiegać awariom, niż je usuwać. Ale jak dobrać sposób prowadzenia pomiarów, optymalny wobec potrzeb naszej produkcji i zasobności portfela?

Podstawowe wyposażenie diagnostyczne SUR

W celu poprawnego realizowania zadań prewencyjnych konieczne jest stworzenie własnego autogenicznego systemu diagnostycznego w obrębie zakładowych służb utrzymania ruchu. Diagnostyka maszyn i urządzeń powinna obejmować nie tylko ocenę stanu maszyny, ale także zawierać element prognozy, czyli przewidywania kolejnych prawdopodobnych zdarzeń dotyczących danego obiektu technicznego.

Rozpoznawanie błędów geometrycznych obrabiarek

Rozpoznawanie pomontażowych błędów geometrycznych odbywa się za pomocą bardzo zaawansowanych urządzeń pomiarowych, przeważnie laserowych, w przestrzeni trójwymiarowej. W niniejszym artykule przedstawiono najbardziej użyteczne metody rozpoznawania błędów geometrycznych obrabiarek.

Oleje i smary

Lotos Oil ambasadorem polskiej gospodarki

W IV edycji konkursu o tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki jury konkursu w kategorii Partner Firm Zagranicznych przyznało tytuł Lotos Oil SA. Spółka po raz trzeci z rzędu została laureatem tego prestiżowego konkursu.

Artykuł sponsorowany

Łączenie zalet. Nowa szafa sterownicza SE 8 firmy Rittal

Jak pogodzić zalety różnorodności zabudowy szaf sterowniczych szeregowych oraz pojedynczych? Najnowszy produkt firmy Rittal – szafa SE 8 – oferuje szerokie możliwości rozbudowy, przy zachowaniu niskich kosztów.

Oleje i smary

Dobór środków smarnych a żywotność maszyn - cz. I

Teoretycznie wszyscy użytkownicy instalacji przemysłowych doskonale wiedzą, że zły dobór oleju czy smaru oznacza ciągłe kłopoty i postoje produkcyjne. Mimo tego w wielu naszych fabrykach czy warsztatach zakładowych wciąż można zaobserwować stosowanie, delikatnie mówiąc, nieoptymalnych rozwiązań smarowniczych. Skąd to wynika?

Bezpieczeństwo

Układy sterowania bezpieczeństwem - co wszyscy powinni mieć, a wielu nie ma

Mówiąc o bezpieczeństwie układów sterowania, nie traktujemy maszyn jako całości. Bardziej adekwatne jest omawianie tak zwanych funkcji bezpieczeństwa, z których składa się system sterowania w części związanej z bezpieczeństwem. Powstaje jednak pytanie, co nazywamy funkcją bezpieczeństwa i jak powinna ona działać?

Bezpieczeństwo maszyn w UE i w Polsce – cz. II

Jak minimalizować straty spowodowane wypadkami przy pracy? Na to pytanie naturalną odpowiedzią powinny być dyrektywy unijne, które w przypadku maszyn „starych” mają wpływać na poprawę warunków pracy oraz bezpieczeństwo przy ich eksploatacji. Czy jednak jest tak w rzeczywistości?

Przyjazna instrukcja obsługi – czy to możliwe?

Praca działu utrzymania ruchu to mierzenie się z wieloma praktycznymi problemami i wątpliwościami. Specjalnie dla Państwa odpowiadamy na pytania dotyczące codziennej pracy służb UR, przysyłane na adres e-mailowy utrzymanieruchu@elamed.pl. W tym numerze Włodzimierz Łabanowski z Państwowej Inspekcji Pracy wyjaśnia, jak stworzyć prawidłowo napisaną instrukcję obsługi maszyny.

Mechanika

Awarie uszczelnień mechanicznych – cz. II

W pierwszej części artykułu zostały przedstawione informacje dotyczące uszkodzeń uszczelnień związanych z ich zabudową, pompą, w której zostały zamontowane, czy też przygotowaniem instalacji pompowej. To jednak nie wszystkie przyczyny awarii uszczelnień mechanicznych.

Z Ateksem w tle

Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED SA to fi rma rozpoznawalna w kraju i poza jego granicami. W swoim programie produkcyjnym łączy doświadczenie poparte wieloletnim zaufaniem klientów oraz nowoczesne rozwiązania ukierunkowane przez najnowsze zdobycze techniki. W dążeniu do daleko idącego rozwoju niezmienne pozostają dbałość o jakość wyrobów oraz troska o tysiące odbiorców.

Innowacyjność konstrukcji łożysk tocznych

Łożysko konstrukcyjnie i eksploatacyjnie okazuje się wieloczynnikowym produktem. Ze względu na charakter pracy wymaga odpowiedniej konstrukcji oraz późniejszej starannej obsługi po montażu. Monitorowanie stanu łożysk stanowi samodzielne zagadnienie i odgrywa znaczącą rolę w codziennej eksploatacji.

Pasy zębate - eksploatacja, dobór i wytrzymałość

Aby utrzymywać potencjał eksploatacyjny maszyn i ich elementów przez okres życia danego produktu oraz zapewnić bezpieczne i dobre użytkowanie, konieczne jest właściwe ich obsługiwanie (nazywane też często utrzymaniem).

Maszyny i urządzenia

Eksploatacja i konserwacja suwnic

Suwnica jest urządzeniem dźwignicowym, pracującym w ruchu przerywanym. Typowa suwnica jest wyposażona w mechanizm podnoszenia i opuszczania, którymi najczęściej są wciągarka i wciągnik.

Silniki elektryczne w napędach przemysłowych – remontować czy wymieniać?

Silnik elektryczny można uznać za wyrób stosunkowo niedrogi, koszt zakupu nowego silnika klatkowego równoważy się z kosztem zaledwie 1-2 lat jego eksploatacji. Mimo to w przypadku awarii silnika rutynowo oddaje się go do remontu. Czy zawsze jest to działanie racjonalne?

Nowoczesne bloki przygotowania sprężonego powietrza – cz. II

Techniczne i ekonomiczne aspekty stosowania nowoczesnych bloków przygotowania sprężonego powietrza w instalacjach pneumatycznych – w drugiej części artykułu zostaną omówione zagadnienia sterowania ciśnieniem oraz smarowania.

Warto postawić na doświadczenie

Fachowo przeprowadzony audyt daje wiele korzyści. Naturalnie każda firma we własnym zakresie jest w stanie wykonać tzw. audyt wewnętrzny, jednak spojrzenie osoby z zewnątrz, na dodatek fachowca w tej dziedzinie, jest niezależne i niesie ze sobą wiele nowych spostrzeżeń. Marek Pawełoszek, specjalista ds. efektywności energetycznej w firmie Schneider Electric, w rozmowie z Anną Pojdą opowiada o zasadach przeprowadzania oraz cechach dobrze wykonanego audytu.

Systemy informatyczne

Wybór systemu CMMS – cz. II

Nie ma wątpliwości, że dobrze dobrany program informatyczny wspomagający obszary gospodarki remontowej i UR może dać znaczące korzyści. System CMMS pomaga prowadzić kartotekę maszyn, planować prace rutynowe oraz definiować prace serwisowe, ale nie tylko.

Informacja kluczem do sukcesu

System informatyczny ułatwia komunikację, a co za tym idzie – współpracę między służbami utrzymania ruchu a operatorami, gdzie maszyna jest wspólnym elementem zainteresowania. Wdrożenie systemu CMMS w firmie Hager znacznie poprawiło zarówno przepływ informacji między działami, jak i realizację poszczególnych projektów w działach UR.

Zarządzanie

Po pierwsze: człowiek

Choć często o tym zapominamy, podstawowym warunkiem sukcesu działu utrzymania ruchu nie są najnowsze technologie informatyczne czy nowoczesny sprzęt diagnostyczny, a... czynnik ludzki. Jak mówi nowa, proponowana przez Instytutu Inżynierii Produkcji Politechniki Śląskiej, filozofia: wiedza, doświadczenia, umiejętności i zdolności pracownika gwarantują najlepsze efekty w organizacji pracy.

Podstawy organizacji pracy działu UR, czyli kilka rad dla początkującego szefa ur

Przed działami utrzymania ruchu stawiane są coraz większe wyzwania. Zatrudniani są w nich zatem młodzi, ambitni i kreatywni menadżerowie. Problem zaczyna się jednak, gdy niedługo po objęciu stanowiska szefa UR cała wiedza i szczytne ideały, jakie przyświecały młodemu menadżerowi, brutalnie zderzają się z rzeczywistością.

Klasyfi kacja ABC krytyczności - optymalizacja utrzymania maszyn

Wszystkie działania związane z wyszczupleniem produkcji (Lean) skoncentrowane są na eliminowaniu prac jałowych (Muda), które nie dodają wartości i których wykonanie nie wpływa na usatysfakcjonowanie klienta. Jednocześnie każdy menedżer jest świadomy, że bez działań służby utrzymania ruchu nie utrzyma parku przemysłowego w dobrej kondycji produkcyjnej, takiej, by praca maszyn była nieprzerwana, a przede wszystkim wydajna.

Premiowanie służb UR - uznaniowo czy w sposób kwantyfikowany?

W działach utrzymania ruchu nieodzownym elementem jest pomiar efektywności techników utrzymania ruchu, a co za tym idzie – odpowiednie nagradzanie w postaci premii. Pojawia się jednak pewna trudność związana z dokonywaniem tego pomiaru.

Sterowanie zapasami oparte na koncepcji „push”

Sterowanie zapasami jest jednym z najistotniejszych obszarów funkcjonowania przedsiębiorstw, który oddziałuje na szereg innych procesów oraz wyniki działalności podmiotów gospodarczych. Widoczny jest bowiem jego bezpośredni wpływ na proces produkcyjny, koszty i możliwość zaspokojenia popytu klienta na określone produkty. Jedną z form sterowania zapasami jest koncepcja „push”.

Radzili, jak doskonalić produkcję i obniżać koszty

O tym, gdzie szukać oszczędności w firmie, jak „szczupłe” projektowanie może przysłużyć się przedsiębiorstwu, a także o roli przywódcy w koncepcji Lean, dyskutowali uczestnicy pierwszej ogólnopolskiej konferencji „Lean Management w praktyce”, zorganizowanej przez Instytut Doskonalenia Produkcji (IDP). W ciągu dwóch dni blisko 300 przedsiębiorców i specjalistów, na co dzień zarządzających produkcją w rodzimych firmach, debatowało w Gliwicach na temat skutecznych metod zwiększania efektywności pracy i ograniczania kosztów


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij