Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2017
Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2017

W aktualnym numerze czasopisma szczególną uwagę poświęcamy zagadnieniom dotyczącym automatyki przemysłowej.

Rynek

Aktualności

Bezpieczeństwo

Wielofunkcyjna odzież ochronna – aktualne wymagania

Odzież ochronna stanowi bardzo często jedyne zabezpieczenie pracownika narażonego na czynniki niebezpieczne i szkodliwe w środowisku pracy, dlatego powinna spełniać podstawowe wymagania bezpieczeństwa i być odpowiednio dobrana w zależności od zagrożeń oraz potrzeb użytkownika. Dobór odzieży ochronnej do zagrożeń to dopiero pierwszy krok we właściwym zabezpieczeniu pracownika przed zagrożeniami.

Zarządzanie

Inżynieria kreatywności

Czy kreatywność jest pożądaną cechą inżyniera? W jaki sposób wykorzystać nieszablonowe myślenie? Jak ukierunkować potencjał kadry inżynierskiej na nowe, efektywne rozwiązania? Odpowiedzi na te pytania nie zawsze są oczywiste. W niniejszym artykule postaram się podać kilka sposobów, jak osiągać małe i wielkie sukcesy dzięki wykorzystaniu kreatywności inżynierów.

Prewencyjne utrzymanie ruchu nie zawsze jest lean

Na potrzeby niniejszej publikacji przeanalizowano 17 linii produkcyjnych. Wyniki analizy pokazują czytelnikom, co było przyczyną postojów w zakładzie produkcyjnym. Autor pokazuje, w jaki sposób można ich uniknąć.

Outsourcing utrzymania ruchu - aspekty prawne

W artykule zostaną poruszone kwestie związane z przejściem na outsourcing utrzymania ruchu. Omówione zostały trzy typy outsourcingu: pracowniczy, korporacyjny i kontraktowy.

Wyzwania wdrażania idei przemysłu 4.0

Przed firmami pragnącymi pozostać w czołówce światowej danej branży stoi nie lada wyzwanie. Aby móc dostarczać produkty odpowiedniej jakości i w odpowiedniej cenie, konieczna jest inwestycja w sprzęt umożliwiający optymalizację. Większość obaw związanych z wdrażaniem innowacji związanych jest z wysokimi kosztami oraz kompetencjami pracowników. W niniejszym artykule autorka skupi się na wyzwaniach, które pojawiają się w trakcie wdrażania idei Przemysłu 4.0.

Internet rzeczy – co wynika z tego, że użytkownikami Internetu staną się też przedmioty?

Rozwój IoT wydaje się nieuchronny, ponieważ jest on generatorem nowych zysków. Szacuje się, że już w tym roku rynek związany z IoT będzie wart ponad 200 mld dolarów, natomiast do 2019 r. ma osiągnąć w skali globalnej wartość 600 mld dolarów (wg innych źródeł 1,3 biliona dolarów).

System Andon - narzędzie usprawniające komunikację w zakładzie

W zakładzie przemysłowym bardzo istotny jest system usprawniający komunikację, dzięki któremu szybko wykryjemy ewentualne awarie mogące spowodować przestoje. Jednym z takich rozwiązań jest system Andon, którego koncepcja powstała w Japonii, jednak z czasem przeniósł się on również na polski grunt. Wiedzą na jego temat z czytelnikami czasopisma „Utrzymanie Ruchu” dzieli się Piotr Krajewski z firmy Stermedia Sp. z o.o.

Napędy

Napędy przekształtnikowe. Cz. II. Wbudowane funkcje sterowania i bezpieczeństwa

Spotykane na rynku przekształtniki coraz częściej mają wbudowane funkcje bezpieczeństwa lub mogą być one do nich wbudowywane jako opcje sprzętowe lub programowe. Nie w każdym wypadku jednak sam program wystarczy, gdyż funkcja bezpiecznego sterowania hamulcem wymaga zastosowania przekaźnika ze sprzężeniem zwrotnym, co może być uzyskane jedynie przez opcję sprzętową.

Diagnostyka

Termografia w ciągłym monitorowaniu obiektów przemysłowych

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat termografia w podczerwieni stała się podstawowym narzędziem predykcyjnego utrzymania ruchu obiektów i procesów przemysłowych. Kamery termograficzne najczęściej są wykorzystywane do okresowych inspekcji maszyn, urządzeń i procesów. Istnieją jednak sytuacje, w których prowadzenie inspekcji termograficznych przez personel utrzymania ruchu jest niemożliwe, uciążliwe lub niebezpieczne. W takich przypadkach skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie systemu ciągłego monitorowania i diagnostyki termograficznej.

Artykuł sponsorowany

Gospodarka nie lubi przestojów. Nowości w portfolio firmy Fluke

Diagnostyka

Badania nieniszczące. Charakterystyka i klasyfikacja Wprowadzenie do metody prądów wirowych

Metody badań nieniszczących pozwalają na określenie wybranych cech obiektu bez ingerencji w jego strukturę. Znajdują dzięki temu coraz szersze zastosowanie głównie w ocenie produktów końcowych procesu produkcji bądź regeneracji. W wyniku badania poddany weryfikacji obiekt nie traci żadnej ze swoich właściwości, przez co może być wykorzystany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Stanowi to istotną cechę tej grupy badań w porównaniu do każdego z badań niszczących.

Robotyka

Współpracujące roboty przemysłowe - nowy kierunek w zakładach produkcyjnych

W artykule przedstawiono pokrótce początki rozwoju automatyki i robotyzacji. Skupiono się na ostatnich nowatorskich dokonaniach branży przemysłowej w dziedzinie robotów współpracujących (CoBots, Collaborative Robots).

Automatyka

Przemysłowy Internet rzeczy

Kamery umieszczone w lodówkach, kolorowe oświetlenie LED sterowane ze smartfona, a także sterowniki PLC z wbudowanymi serwerami HTTP czy nawet silniki odrzutowe monitorowane zdalnie przez producenta w ciągu ich eksploatacji w samolocie – Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) na naszych oczach wkracza we wszystkie dziedziny życia. Wymienione zastosowania stanowią jedynie ułamek innowacji technologicznych, które zwykło się określać tym bardzo pojemnym terminem. W poniższym tekście przyjrzymy się szerokiemu wachlarzowi rozwiązań IoT.

Artykuł sponsorowany

openROBOTICS z technologią MAPP czynią różnicę w integracji

Robotyka COMAU oraz automatyka B&R przecierają drogę do nowej ery w stosowaniu robotów w świecie produkcji przemysłowej. Poprzez pełną integrację sterowania robotem w szafie kontroli maszynowej openROBOTICS firm B&R i COMAU umożliwia klientom uzyskanie pełnych korzyści z całościowego podejścia do pracy, diagnostyki i konserwacji. Połączenie technologii MAPP firmy B&R z użyciem robotów COMAU jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Automatyka

Elektroniczny dokument tożsamości. Systemy RFID w praktyce

RFID, system radiowej identyfikacji obiektów, umożliwia identyfikowanie wyrobów przemysłowych. Wiedzą na jego temat z Witoldem Turantem dzieli się dr hab. inż. Piotr Jankowski- Mihułowicz z Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych Wydziału Elektroniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Artykuł sponsorowany

Szybkozłącza – mały, ale jakże ważny szczegół w procesie podłączania formy

Standardowy sposób podłączania obiegów termoregulacji, czyli użycie zwykłego króćca i opaski na wąż, odchodzi do lamusa. Kiedyś spędzaliśmy przy tej operacji niesamowicie dużo czasu, a co za tym idzie – wpędzaliśmy się w duże koszty spowodowane przestojem produkcji. Od czasu gdy szybkozłącza weszły do powszechnego użytku, proces ten wygląda zupełnie inaczej – jest wygodniej, bezpieczniej i dużo szybciej.

Temrex-Dynatech – polski producent automatycznych dystrybutorów – 20 lat na rynku

Niezawodny zestaw. Połączenie zasilacza z elektronicznym wyłącznikiem zabezpieczającym zwiększa niezawodność każdej instalacji

Zestawienie zasilacza z rodziny Trio Power oraz wielokanałowego, elektronicznego wyłącznika zabezpieczającego CBM to specjalnie sprawdzone rozwiązanie, które zapewni ciągłe zasilanie napięciem 24 V DC. Błędy, takie jak przeciążenie lub zwarcie, nie spowodują już zatrzymania całej maszyny, ale będą selektywnie wyłączane, tak aby pozostałe odbiory pracowały bez żadnej przerwy w zasilaniu.

Automatyka

Jak dobrać odpowiednie węże i szybkozłącza?

Rynek węży przemysłowych obfituje w rozwiązania przeznaczone dla różnych branż, a ich wybór zdeterminowany jest przez specyficzne właściwości, którymi charakteryzuje się dany rodzaj węży, oraz budżet, jakim dysponuje dział zakupów danej firmy. Na co więc warto zwracać uwagę przy wyborze węży i czym kierować się przy zakupie szybkozłączy?

Wiedza a automatyka przemysłowa

Obecnie w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie tych uciążliwych, stawia się na maksymalną automatyzację i pozostawienie pracowników tylko tam, gdzie są oni niezbędni. Wiele czynności jest wykonywanych przy pomocy wyspecjalizowanych urządzeń oraz maszyn przeznaczonych dla danej branży. Roboty przemysłowe zyskały popularność dzięki temu, że zastępują ludzi w zadaniach męczących, nieprzyjemnych lub niebezpiecznych.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij