Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2018
Utrzymanie Ruchu wydanie nr 1/2018

Tematem najnowszego numeru czasopisma jest bezpieczeństwo. W wydaniu znaleźć można również wiele interesujących artykułów dotyczących m.in. diagnostyki pomp wyporowych w układach hydraulicznych, efektywnego zastosowania diagnostyki termograficznej czy rozwoju robotyki przemysłowej w kontekście Przemysłu 4.0.

Rynek

Aktualności

Bezpieczeństwo

Bezpieczne użytkowanie szczelnej, barierowej odzieży ochronnej

Ochrona przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi i wodą wymaga stosowania odzieży ochronnej wykonanej z materiałów barierowych, powleczonych tworzywami syntetycznymi, charakteryzujących się szczelnością w stosunku do czynników szkodliwych, ale często również brakiem lub niską przepuszczalnością pary wodnej.

Zapobieganie niespodziewanemu uruchomieniu - zagadnienia wybrane - cz. I

Oczywiste jest, że każda maszyna (podlegająca wymaganiom zasadniczym czy minimalnym) musi mieć możliwość skutecznego zatrzymania. Do tego celu służą konkretna funkcja zatrzymania awaryjnego i wystający przycisk grzybkowy i/lub linka w kolorze czerwonym, czyli jak najlepiej wyróżniający się na tle innych elementów maszyny inicjator.

Hydraulika i pneumatyka

Przegląd powszechnie stosowanych złączy i szybkozłączy dla przemysłu ciężkiego

Hydraulika siłowa jest nierozłącznie związana z szeroko rozumianym przemysłem ciężkim. Główną cechą wyróżniającą ją na tle innych systemów napędowych jest przede wszystkim stosunkowo niewielki rozmiar zespołów wykonawczych względem ich możliwości. Jest to podyktowane głównie sposobem generowania energii napędzającej. Zespół zasilający, często mieszczący się w zupełnie innym miejscu (lub nawet w innym pomieszczeniu), nadaje ciśnienie lub prędkość medium roboczemu.

Diagnostyka pomp wyporowych w układach hydrauliki siłowej

Mimo dużego postępu technicznego w zakresie technik napędowych użytkownicy układów hydrostatycznych wciąż odnotowują wiele awarii spowodowanych niesprawnościami pomp wyporowych, odpowiedzialnych za generowanie objętościowego strumienia przepływu cieczy w układzie hydraulicznym.

Diagnostyka

Diagnostyka termograficzna - wdrożenie i efektywne stosowanie

W artykule zaprezentowano kilka wskazówek, w jaki sposób wdrożyć i skutecznie wykorzystywać termowizję w diagnostyce obiektów technicznych.

Czujniki zintegrowane i inteligentne w diagnostyce drganiowej maszyn – cz. II

Sprostanie założeniom koncepcji Fabryka 4.0, szczególnie w przypadku monitorowania i diagnostyki maszyn, urządzeń oraz procesów, staje się bardzo realne m.in. dzięki coraz częściej pojawiającym się czujnikom zintegrowanym i inteligentnym. W drugiej części artykułu przedstawiono stan rynku inteligentnych czujników drgań przeznaczonych do monitorowania i diagnostyki stanu technicznego maszyn i urządzeń mechanicznych.

Mechanika

Wpływ geometryczne cechy konstrukcyjnej (GCK) łożysk na napężenia kontaktowe łożysk kulkowych wału trzypodporowego

Łożyska wału trzypodporowego traktuje się zazwyczaj jako podpory doskonale sztywne o charakterze przegubowym. Literaturowe wyznaczanie reakcji i momentów gnących wałów trzypodporowych odbywa się przy uwzględnieniu tylko sprężystości wału. Nie uwzględnia się sprężystości podpór. W rzeczywistości w łożyskach również występują odkształcenia, które powodują dodatkowe ugięcie wału i wpływają na naprężenia kontaktowe w łożyskach. Odkształcenia te są zależne m.in. od współczynnika przylegania.

Zarządzanie

Predykcyjny model utrzymanie ruchu w zakładach produkcyjnych

W obecnych czasach wyzwaniem dla przedsiębiorstw produkcyjnych jest uzyskanie wysokiej dostępności technicznej, która będzie pozwalała produkować tak wiele produktów, ile rynek będzie w stanie skonsumować. W związku z tym wiele przedsiębiorstw podejmuje działania związane z utrzymaniem wysokiej dostępności technicznej. W przedsiębiorstwach tych do tego typu zadań powoływane są służby techniczne, które poprzez swoje działania mają zapewnić osiągnięcie takiej dostępności.

Smary i oleje

Zmiany właściwości funkcjonalnych wybranych olejów przemysłowych podczas eksploatacji

Oleje przemysłowe są integralnym elementem konstrukcyjnym maszyn i urządzeń technicznych. Jak każdy inny element, mają do spełnienia określone funkcje, m.in.: smarowania, chłodzenia, uszczelniania czy oczyszczania węzłów tarcia. Zdolność do spełnienia tych funkcji zależy od poziomu właściwości funkcjonalnych olejów. Podczas użytkowania, w wyniku działania wymuszeń termicznych, chemicznych i mechanicznych, następuje stopniowe pogorszenie stanu jakościowego olejów, prowadzące w końcowym etapie do wycofania ich z eksploatacji. W artykule przedstawiono wyniki badań zmian właściwości funkcjonalnych wybranych olejów przemysłowych podczas użytkowania.

Przemysł 4.0/ Automatyka przemysłowa

W stronę Przemysłu 4.0

Często zastanawiamy się, jak to właściwie jest z tymi robotami? Są rzeczywiście tak użyteczne, jak się o nich mówi i pisze, czy też jest to przemijający trend, po którym zostanie sporo nowych rozwiązań technologicznych i czasowo wpłynie na ożywienie gospodarcze, ale nie zmieni naszego sposobu myślenia o produkcji i procesach z nią związanych [1]?

10 powodów, dla których warto automatyzować produkcję

Już czas. O Industry 4.0 mówią i piszą wszyscy. Branża huczy od innowacyjnych rozwiązań z zakresu automatyzacji, monitoringu procesów, przewidywania usterek i awarii, a także optymalizacji produkcji z wykorzystaniem zaawansowanych systemów pomiarowych.

Artykuł sponsorowany

Ochrona i bezpieczeństwo produkcji

Przemysł 4.0/ Automatyka przemysłowa

Inwestycja zrobotyzowana

Mechanizacja, automatyzacja, robotyzacja. Sprzedaż samochodów osobowych rośnie. Nowy komputer co 3 lata, telefon co 2 lata. Wzrasta zapotrzebowanie rynkowe na produkty wysokiej jakości. Zbyt mała wydajność produkcji w zakładach. Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników. Z takimi problemami obecnie mierzy się gospodarka. Jednocześnie eksport w Polsce rośnie, a przedsiębiorcy stają przed dylematem, w jaki sposób zwiększyć produkcję w swoim zakładzie. W jaki sposób stanąć przed obliczem robotyzacji procesu produkcyjnego? Artykuł jest krótką odpowiedzią, w jaki sposób, krok po kroku, rozplanować inwestycję w robotyzację procesu oraz jakie wyzwania czekają na inwestora lub zespół realizujący inwestycje.

Automatyczne monitorowanie zachowań ludzi w Przemyśle 4.0 - cz. I

Utrzymanie ruchu dotyczy głównie maszyn i urządzeń. Jednak postęp w zakresie automatyzacji i robotyzacji sprawił, że aktualnie w obszarach działania tych maszyn i urządzeń, często w znacznym stopniu autonomicznych, funkcjonują również ludzie. Ich obecność, a także podejmowane przez nich działania mogą znacząco wpływać na problemy utrzymania ruchu. Dlatego zachowania ludzi w pewnych obszarach trzeba monitorować. Najlepiej automatycznie!

Artykuł sponsorowany

Połączenie Y podstawą rewolucji danych Przemysłu 4.0

Przemysł 4.0/ Automatyka przemysłowa

Rozwój robotyki przemysłowej w kontekście Przemysłu 4.0

W ostatnich dekadach czynniki techniczne, ekonomiczne i społeczne zdeterminowały w znacznym stopniu dynamiczny rozwój robotyki przemysłowej, która jest jednym z głównych kierunków rozwoju gospodarki w krajach uprzemysłowionych. Podejście do zagadnienia robotyzacji na przestrzeni kilku lat bardzo się zmieniło. Wzrost świadomości odnośnie do przewagi konkurencyjnej, jaką daje zastosowanie zrobotyzowanych rozwiązań produkcyjnych, sprawił, że robotyzacja przemysłowa przestała być postrzegana jako rozwiązanie przyszłościowe, aczkolwiek nieco abstrakcyjne.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij