Utrzymanie Ruchu wydanie nr 4/2018
Utrzymanie Ruchu wydanie nr 4/2018

Tematem najnowszego numeru czasopisma jest automatyka i robotyka. W wydaniu znaleźć można również wiele interesujących artykułów dotyczących m.in. bezpiecznej aparatury elektrycznej niskiego napięcia, współczesnych napędów elektrycznych, gospodarki narzędziowej w firmach produkcyjnych. Polecamy także dodatek specjalny - MECHANIKA.

Rynek

Aktualności

Aktualności z rynku magazynowego

Automatyka

Automaty vendingowe – optymalizacja kosztów i zużycia materiałów

Automatyczne maszyny do dystrybucji produktów są urządzeniami dostępnymi na rynku od dość długiego czasu. Jednak branża ta rozwija się tak dynamicznie, że nieustannie zaskakuje mnogością i funkcjonalnością dostępnych rozwiązań. O początkach i rozwoju tej gałęzi usługowej na polskim rynku opowiada Marta Dąbrowska z firmy TEMREX-DYNATECH.

Robotyka od offline’u do online’u

Opel, Volkswagen, BMW, Mercedes, Land Rover, a obecnie również amerykańska Tesla – producenci samochodów na całym świecie, prześcigając się w automatyzacji i robotyzacji swoich linii produkcyjnych, nie mogą się mylić. Wprowadzenie nowego modelu do sprzedaży na rynku kontynentalnym lub światowym nie obejdzie się bez stworzenia nowej lub zmodernizowania starej linii produkcyjnej, opierającej się na zrobotyzowanych etapach produkcji.

Integracja systemów automatyki podstawą systemów zarządzania produkcją

W artykule poruszono zagadnienia związane z integracją systemów automatyki, zaznaczając, że jest to podstawa obiegu informacji w zarządzaniu produkcją. Przedstawiono zadania integratorów oraz rozwiązania sprzętowe i informatyczne, jakimi się oni zajmują. Zaproponowano podział urządzeń składowych zautomatyzowanych linii produkcyjnych, by za jego pomocą dokładniej określić obszar działań integratorskich.

Bezpieczeństwo

Bezpieczna aparatura elektryczna niskiego napięcia – aktualne wyzwanie dla całego rynku aparatury elektrycznej w Europie

Temat bezpiecznej aparatury niskiego napięcia był szeroko omówiony na konferencji prasowej zorganizowanej przez Sekcję Producentów Aparatury Elektrycznej (SPAE) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) podczas drugiego dnia 31. Międzynarodowych Targów Energetycznych Energetab.

Diagnostyka

Rola i znaczenie metod diagnostyki w inteligentnej fabryce

Powstanie koncepcji Przemysł 4.0 spowodowało, że wiele przedsiębiorstw rozpoczęło działania integrujące systemy fizyczne z systemami cybernetycznymi w celu stworzenia tzw. inteligentnych fabryk. Jak w tym kontekście wygląda kwestia utrzymania ruchu? Na to pytanie starano się znaleźć odpowiedź w artykule.

Napędy

Współczesne napędy elektryczne bez tajemnic

Jakie kryteria doboru napędów elektrycznych są niezbędne do spełnienia w przypadku wymagań różnych aplikacji przemysłowych? Jakie parametry eksploatacyjne wpływają na zachowanie założonej dynamiki ruchu oraz jakości parametrów obsługiwanego procesu? Przedstawiamy podstawowe charakterystyki mechaniczne najczęściej spotykanych maszyn roboczych oraz ogólną zależność umożliwiającą wyznaczenie przybliżonej wartości momentu oporowego maszyn o ruchu obrotowym.

Przemysł 4.0

Big Data w służbie predykcji

W dobie rozwoju idei Przemysłu 4.0 systemy pomiarowe stosowane w instalacjach monitorowania i diagnostyki pozwalają na gromadzenie ogromnych ilości danych (ang. Big Data). Dane zgromadzone w systemach SCADA lub CMMS pozostają w większości przypadków niewykorzystane. Zrozumienie zależności występujących w danych, które opisują związek pomiędzy mierzonymi wartościami a stanem maszyny, jest niezbędne do udanego wdrożenia mechanizmów predykcyjnego utrzymania ruchu. Inżynierom z pomocą przychodzą zaawansowane narzędzia uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja zmieni oblicze przemysłu. Jej rynek w 2021 roku osiągnie wartość 72 mld dolarów

Wydajność na niespotykanym dotychczas poziomie i nowy wymiar współpracy pomiędzy ludźmi a maszynami – takie ma być pokłosie popularyzacji sztucznej inteligencji. Najnowszy raport opracowany przez Deloitte we współpracy z Singularity University wskazuje na nią jako na jedną z technologii, które w najbliższych latach dokonają znaczącej transformacji w globalnym przemyśle.

Smary i oleje

Centralne układy smarowania w wybranych środkach transportu

Proces zużywania się współpracujących elementów będzie przebiegał poprawnie w przypadku regularnego dostarczania środka smarnego do węzła tarcia. W przeszłości elementem w systemie dostarczającym środek smarny do węzłów tarcia środka transportu był człowiek. Jednak czynnik ludzki okazał się najbardziej zawodnym elementem tego prozaicznego systemu smarowania. Człowiek nie zawsze pamiętał, aby przesmarować węzeł tarcia, nie mówiąc już o podaniu odpowiedniej dawki środka smarnego. Aby ujednolicić proces zużywania w węzłach tarcia, człowiek został zastąpiony układem centralnego smarowania.

Hydraulika i pneumatyka

Interpretacja schematów pneumatycznych układów sterowania – przykład praktycznej interpretacji

W artykule autorów opublikowanym w numerze 3/2018 czasopisma „Utrzymanie Ruchu” zostały opisane ogólne zasady tworzenia schematów graficznych pneumatyki. W niniejszym artykule przedstawiono natomiast przykłady praktycznej interpretacji tych schematów.

Zarządzanie

Gospodarka narzędziowa w firmach produkcyjnych

Gospodarka narzędziowa wyraźnie oddziałuje na koszty i wpływa na cały system produkcyjny. Warto więc poświęcić trochę uwagi na jej optymalizację. Większość firm wydaje od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych miesięcznie na narzędzia i materiały. Aby znaleźć sfery, w których będziemy mogli dokonać usprawnień, należy dokładnie przyjrzeć się potencjalnym nieszczelnościom w firmowym systemie dysponowania narzędziami.

Mechanika

Modelowanie łożysk w układach napędowych z przekładnią zębatą

Łożyska są powszechnie stosowanymi elementami różnych maszyn, a do ich zadań należy umożliwienie prawidłowej pracy elementów obracających się lub wykonujących oscylacje, czyli wałów i osi wraz z osadzonymi na nich częściami. Łożyska przenoszą siły na nie działające, których źródła stanowią przede wszystkim obciążenia osi i wałów oraz ciężar osi, wałów i wszystkich części na nich osadzonych. Funkcję ustalenia położenia osi i wałów względem innych elementów urządzenia (np. korpusu w przypadku przekładni zębatych) nazywa się łożyskowaniem.

Uwagi o strategii redukcji awarii maszyn

W większości zakładów za usuwanie skutków awarii i wynikających z nich nieplanowanych przestojów maszyn są odpowiedzialne działy utrzymania ruchu. Oczywiście w małych przedsiębiorstwach może być to po prostu dział produkcji lub nawet pojedyncza osoba. Nie zmienia to faktu, że ktoś musi zajmować się rozwiązywaniem problemów tego typu. Skala ich rośnie oczywiście wraz z liczbą maszyn i urządzeń produkcyjnych.

Szybki dostęp do części zamiennych, czyli technologie przyrostowe w służbie utrzymania ruchu

Wytwarzanie przyrostowe (addytywne), potocznie zwane drukiem 3D, polega na wytwarzaniu trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Do niedawana druk 3D stosowano głównie do szybkiego prototypowania i analizy funkcjonowania prototypu przed jego wdrożeniem do produkcji masowej.

Czysto, coraz czyściej…

Dla nikogo już nie jest tajemnicą, że czystość w zakładzie produkcyjnym nie jest wcale luksusem ani wyłącznie kwestią estetyki, ale ma w sobie duży potencjał w takich dziedzinach jak efektywność pracy oraz bezpieczeństwo. Są to także sprawy kluczowe dla służb utrzymania ruchu. Nic zatem dziwnego, że doczekała się ona swoich technologii, urządzeń oraz procedur zapewniających odpowiedni jej standard.

Uchwyty tokarskie

Uchwyty tokarskie wydają się mechanizmami, które zatrzymały się w czasie. W rzeczywistości rozwój ich konstrukcji jest naturalnym procesem w nurcie postępu technologicznego. Potrzeby spełnienia wymogów coraz mniejszych błędów obróbkowych i zapewniania powtarzalności ustalania przedmiotu obrabianego stanowią fundamenty rozwoju uchwytów obróbkowych. Nie bez znaczenia są trendy organizacji produkcji w kontekście optymalizowania procesów produkcyjnych.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij