Utrzymanie Ruchu wydanie nr 2/2019
Utrzymanie Ruchu wydanie nr 2/2019

Tematem najnowszego numeru są układy centralnego smarowania. W wydaniu można znaleźć tematy dotyczące: relokacji zakładu, zanieczyszczeń oleju napędowego, filtracji olejów technologicznych, złączy i akcesoriów w służbie przewodów hydraulicznych, własności dynamicznych maszyn czy termograficznej oceny stanu technicznego silników indukcyjnych. W wydaniu 2/2019 znajdziesz także dodatek specjalny poświęcony napędom!

Rynek

Aktualności z branży

Aktualności z branży utrzymania ruchu

Wydarzenia

Smart trendy na targach ITM Polska 2019

Idea SMART jest jednym z najszybciej rozwijających się trendów technologicznych, który wkracza w coraz więcej dziedzin życia – tak zawodowego, jak i prywatnego. Jesteśmy obecnie świadkami rewolucji, która ma szansę wprowadzić do przedsiębiorstw nowe, inteligentne rozwiązania.

Automatyka

Must have dla automatyki przemysłowej

Poprawne działanie urządzeń zależy nie tylko od prawidłowego ich zaprojektowania, ale także od odpowiedniej eksploatacji i… konserwacji. Chłodziarki nie są wyjątkiem. Od ich sprawności zależy jakość działania wszystkich urządzeń sterujących i automatyki – dlatego tak ważny jest ich regularny przegląd. Firma Rittal przedstawia nową stronę serwisową: www.serwis.rittal.com.pl.

Zarządzanie

Utrzymanie ruchu kobiecym okiem

O pracy szefowej utrzymania ruchu redakcji naszego czasopisma opowiedziała Kinga Tomaszewska, kierownik Działu Utrzymania Ruchu w fabryce jedzenia dla zwierząt Mars Polska w Sochaczewie.

Dynamiczny rozwój branży vendingowej na polskim rynku

Rynek maszyn vendingowych, wydających narzędzia, rozwija się intensywnie od kilku lat. W przedsiębiorstwach produkcyjnych wykorzystywana jest coraz częściej koncepcja wychodzenia z produktem do odbiorcy. Dla organizacji to przede wszystkim oszczędność czasu oraz środków potrzebnych do zarządzania bezpieczeństwem, a także spadek zużycia narzędzi i materiałów.

Relokacja zakładu - szanse i ryzyka

Relokacja to z pozoru mało skomplikowany proces, którego realizacji może podjąć się firma nawet bez doświadczenia i specjalistycznej wiedzy. W rzeczywistości jest to złożony i wielostopniowy proces, w którym występują ukryte szanse i ryzyka, niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Czystość hali produkcyjnej - jak wpływa na efektywność?

Efektywność zespołów produkcyjnych zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych czynników są warunki pracy. Zapewnianie czystości hali produkcyjnej w sposób odpowiedni i wystarczający każdego dnia wpływa na efektywność pracy zespołu. Miejsce pracy powinno być zachęcające, schludne i bezpieczne. Musi być także dostępne oraz utrzymane w odpowiednim stanie organizacji wtedy, gdy jest to wymagane. Planowanie sprzątania hali produkcyjnej nie jest więc tematem błahym, a jego wdrożenie okazuje się niejednokrotnie przysparzać firmom wielu zmartwień.

Smary i oleje

Zanieczyszczenia oleju napędowego przyczyną awarii elementów układu wtryskowego silnika spalinowego - cz. I

Zanieczyszczenia znajdujące się w paliwie są często przyczyną uszkodzenia silnika spalinowego lub pogorszenia jego osiągów.

Układy centralnego smarowania - klasyfikacja, podział i zastosowanie

Nie od dziś znane są korzyści płynące z prawidłowego smarowania łożysk i innych par ciernych mających powszechne zastosowanie w maszynach przemysłowych. Proces ten bywa jednak często bagatelizowany, co wpływa na ostateczny czas bezawaryjnej eksploatacji tych obiektów.

Olej na dłużej. Filtracja olejów technologicznych

Każdy środek smarowy ma określony czas przydatności oraz liczbę godzin, którą przepracuje, spełniając swoje zadania. Właściwa gospodarka olejami umożliwia wydłużenie żywotności smarowanych maszyn i urządzeń oraz pozwala zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć ilości zużytych olejów – niezwykle szkodliwych dla środowiska. Jedną z metod pozwalającą wydłużyć trwałość cieczy technologicznych jest filtracja.

Hydraulika i pneumatyka

Złącza i akcesoria w służbie przewodów hydraulicznych

Układem hydraulicznym jest zespół wzajemnie połączonych części mających za zadanie przekazywanie energii lub sterowanie za pomocą cieczy hydraulicznej pod ciśnieniem w układzie zamkniętym. Jednym z elementów systemu hydraulicznego są przewody hydrauliczne.

Diagnostyka

Badania własności dynamicznych maszyn

Każda maszyna ma swój unikalny charakter, który może być opisany np. przez jej własności dynamiczne charakteryzowane przez częstotliwości i postacie drgań własnych. Własności dynamiczne maszyny decydują o jej zachowaniu się przy określonych przez użytkownika warunkach i parametrach eksploatacyjnych. Mowa tutaj np. o emitowanym przez maszynę poziomie drgań i hałasu przy określonej prędkości obrotowej.

Termograficzna ocena stanu technicznego silników indukcyjnych

Potencjał termografii w podczerwieni jest doceniany przez służby utrzymania ruchu już blisko od ćwierćwiecza. Kamery termograficzne są wyjątkowo pomocnym narzędziem w detekcji problemów m.in. w systemach elektro-energetycznych ze względu na bezpośredni związek między przepływem prądu i temperaturą, która rośnie w chwili, gdy w obwodzie elektrycznym wzrasta natężenie prądu w wyniku wzrostu oporności lub wystąpienia zwarcia. W artykule omówione zostaną podstawowe zagadnienia odnoszące się do termograficznej diagnostyki silników elektrycznych.

Bezpieczeństwo

Napęd maszyn - zapobieganie nieoczekiwanemu uruchomieniu (EN ISO 14118)

Zagadnienie nieoczekiwanego uruchomienia jest bardzo interdyscyplinarne z dwóch powodów: obejmuje wiele różnorodnych układów lub urządzeń w maszynach, a nawet zjawiska fizyczne, takie jak zakłócenia elektromagnetyczne; wymaga poprawnego zastosowania w maszynach zasilanych (gromadzących) różne rodzaje energii. W praktyce spotyka się u producentów przywiązanie znacznie większej wagi do energii elektrycznej niż na przykład do pneumatycznej.

Napędy

Napędy mechatroniczne - wyzwania oraz cele

W artykule przedstawiono przegląd tendencji oraz kierunków rozwoju nowoczesnych elektrycznych napędów mechatronicznych w aspekcie podstawowych rozwiązań i cech wskazanych przez producentów lub oczekiwań użytkowników.

Przekładnie cierne cięgnowe. Pasy napędowe

W układach przeniesienia napędu ważną funkcję pełnią przekładnie mechaniczne. Najczęściej stosowane są tutaj przekładnie zębate, jednak gama dostępnych typów przekładni jest znacznie szersza.

Drgania silników elektrycznych

Drgania silników elektrycznych są jednym z częstszych objawów uszkodzeń, jakie mogą pojawić się w układach napędowych maszyn. Przyczyn takiego stanu może być wiele, dlatego tak ważne są umiejętne diagnozowanie i odpowiednie interpretowanie sygnałów drganiowych pozyskiwanych z obiektów przemysłowych.

Zastosowanie i znaczenie sprzęgieł mechanicznych podatnych skrętnie w układach napędowych maszyn przemysłowych

Jednym z podstawowych czynników decydujących o prawidłowej pracy maszyny przemysłowej jest prawidłowa praca jej układu napędowego.


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij