Bardzo często znaczącym problemem w zakładach produkcyjnych, w których duże znaczenie ma użycie sprężonego powietrza, jest wytrącanie się wody w instalacjach. Może to prowadzić do dostawania się skroplin do newralgicznych elementów urządzeń produkcyjnych, powodując usterki, a w rezultacie duże koszty napraw. Bardzo rozsądnym podejściem jest wprowadzenie jakości sprężonego powietrza do polityki jakościowej firmy, uwzględniając wręcz wymagania, które mogą pojawić się w przyszłości.

Sprężone powietrze oprócz wilgoci może zawierać niepożądane substancje takie jak olej w postaci mgły olejowej, jak i kropli oraz zanieczyszczenia w formie cząstek stałych – pyły. W celu uniknięcia dostawania się tego typu zanieczyszczeń stosuje się różnego rodzaju filtry, w zależności od wymagań odbiorników sprężonego powietrza. Mogą to być np.: filtry zgrubne, dokładne, kolumny węglowe lub filtry biologiczne usuwające z powietrza drobnoustroje.

Para wodna w sprężonym powietrzu

Powietrze atmosferyczne zawiera parę wodną. Im wyższa jest temperatura otoczenia, tym pary wodnej jest więcej. Zakładając, że sprężarka o ciśnieniu roboczym wynoszącym 7 barów i wydajności 200 l/s zasysa powietrze o wilgotności względnej 80% i temperaturze 20°C, tłoczy do instalacji około 10 l wody w ciągu godziny.

Osuszacze

Niezwykle ważne jest, aby dobrze dobrać urządzenie usuwające wilgoć ze sprężonego powietrza. Ma to diametralny wpływ na koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, a co najważniejsze – na bezpieczeństwo produkcji, a nawet jakość produktu końcowego.

Przykładowe sposoby osuszania, zaczynając od najmniej dokładnych, to:

  • chłodnica końcowa – chłodzona powietrzem lub wodą, wyposażona w separator ze spustem kondensatu;
  • osuszanie ziębnicze – chłodzenie sprężonego powietrza za pomocą czynnika chłodzącego w zamkniętym systemie, nowoczesne sterowniki pozwalają na obniżenie zużycia energii oraz sterowanie wartością punktu rosy do +3°C;
  • osuszanie adsorpcyjne – powietrze przepływa przez materiał higroskopijny (najczęściej żel krzemionkowy) i tam jest osuszane, w momencie nasycenia sorbentu następuje jego regeneracja w zależności od konstrukcji osuszacza: zimnoregenerowany za pomocą sprężonego powietrza lub gorącoregenerowany za pomocą grzałek elektrycznych; można uzyskać punkt rosy wynoszący nawet -70°C.

Wybór osuszacza nie jest oczywistą sprawą. Należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych aspektów takich jak zapotrzebowanie sprężonego powietrza o określonym punkcie rosy oraz warunki, w jakich osuszacz będzie pracował, takie jak temperatura otoczenia oraz temperatura medium. Czasem warto zastosować dwa rodzaje osuszaczy, jeżeli mamy urządzenie wymagające niewielkiej ilości powietrza o punkcie rosy równym -40°C, natomiast reszta urządzeń wymaga punktu rosy +3°C, wtedy nie warto inwestować w potężny osuszacz adsorpcyjny zaspokajający potrzeby całego zakładu, a jedynie w jednostkę uzdatniającą powietrze w punkcie odbioru. Resztę sprężonego powietrza uzdatni osuszacz ziębniczy, który jest dużo tańszym rozwiązaniem pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym.

Sieci sprężonego powietrza

Bardzo ważnym elementem całego systemu sprężonego powietrza na zakładzie jest instalacja rurociągów. Odpowiednie zaprojektowanie takiej instalacji, zapewnienie odpowiednich średnic, materiałów oraz samo wykonanie wpływają na późniejszą eksploatację. Należy unikać „ślepych” zakończeń, połączenia urządzeń z głównej magistrali powinny być montowane od góry, należy zapewnić odpowiedni spad, na którego końcu będzie zamontowany spust kondensatu, wreszcie połączenie rurociągu w otok (ring), które pozwoli zredukować straty w ciśnieniu to tylko kilka z wielu składowych wpływających na poprawne działanie instalacji sprężonego powietrza.

Podczas projektowania instalacji sprężonego powietrza należy uwzględnić wiele aspektów, które w zależności od charakteru zapotrzebowania będą się zmieniały diametralnie. A poradzenie sobie z wodą w instalacji to tylko jeden z wielu problemów, z którymi trzeba się będzie zmierzyć.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij