Targi ITM 2017 w Poznaniu bogate w nowości technologiczne - Utrzymanie Ruchu

W dniach 6-9 czerwca odbyły się tegoroczne Targi ITM Polska, które obfitowały w innowacyjne rozwiązania, jakie przed swoimi klientami i licznie przybyłymi zwiedzającymi prezentowali producenci oraz dealerzy maszyn i urządzeń.

Wśród nowości prezentowana była m.in. nowa generacja laserów włóknowych YLS-15000- CUT o mocy 15 kW firmy IPG Photonics. Laser włóknowy YLS-15000- CUT jako jedyny na rynku, przy mocy 15 kW oraz średnicy rdzenia światłowodu procesowego 100 μm, oferuje kompaktową obudowę o wymiarach 1 x 0,8 x 0,8 m3. Wysoki poziom niezawodności, praktycznie brak potrzeb konserwacji oraz niskie koszty pracy wynikają z wprowadzenia wielu technologicznych ulepszeń, takich jak: nowe moduły laserowe o wyższej mocy oraz unowocześniona konstrukcja bloku włóknowego. Wprowadzono nową linię podstawowych, jednomodowych modułów włóknowych o zwiększonej mocy i wydajności.

IPG Photonics   
Firma  IPG Photonics zaprezentowała innowacyjną głowicę spawalniczą z wiązką oscylującą. To nowe rozwiązanie ma służyć poprawie stabilności procesu spawania laserowego. Jest to idealne rozwiązanie w aplikacjach, gdzie spotkać można niedokładnie dopasowane elementy. Technika zapewnia imponujące wizualnie wykończenie spoiny. Innowacyjnym rozwiązaniem jest implementacja modułu oscylującego wiązkę w głowicy spawalniczej, pomiędzy soczewką kolimatora i skupiającą. Do podstawowych zalet tej techniki spawania należy dynamiczna regulacja szerokości szwu, nawet do kilku milimetrów.

Trumpf Polska
Nowością na polskim rynku jest innowacja zaprezentowana przez Trumpf Polska. Zrobotyzowane Centrum Obróbcze Technologii Laserowych TruLaserWeld5000 FusionLine gwarantuje łatwą i efektywną produkcję elementów z cienkich blach, które wymagają łączenia.  Zastosowanie zrobotyzowanego spawania laserowego, pozwala użytkownikom na wzniesienie swoich wyrobów na wyższy poziom jakości i estetyki wykonania, przy bardzo wysokiej powtarzalności. Wysokie prędkości spawania laserowego i ograniczenie, a w wielu przypadkach całkowita eliminacja obróbki ręcznej, skutkuje znacznym obniżeniem kosztów wykonania elementów. Ta technologia posiada przewagę nad technologią konwencjonalną – w postaci kilkukrotnie większej prędkości spawania oraz małej ilości wprowadzanego do detalu ciepła. FusionLine to technologia spawania laserowego z materiałem dodatkowym, pozwalająca na uzupełnienie szczelin do 1mm. Odpowiednio dobrane parametry posuwu drutu w połączeniu z parametrami lasera (wielkość plamki w ognisku, moc lasera i prędkość spawania) pozwalają na utworzenie, wizualnie estetycznej spoiny, równo wypełniającej szczelinę i często nie wymagającej dodatkowej obróbki. Jest to nowoczesne urządzenie o wysokiej produktywności, przeznaczone dla firm, które produkują złożone elementy z cienkich blach, w krótkich i powtarzalnych seriach.   

Power-Tech   
Z kolei na stoisku firmy Power - Tech miała miejsce premiera wycinarki EAGLE iNspire 1530 12kW z głowicą tnącą EAGLE eVa i oprogramowaniem CatLine. Innowacyjna w tym rozwiązaniu jest instalacja głowicy laserowej Eagle eVa przystosowanej do wysokich mocy, która przenosi moc 12KW w wycinarce laserowej. Unikatowa konstrukcja mechaniczna wycinarki, umożliwia wykorzystanie tak wysokiej mocy lasera w 100 procentach dzięki wyjątkowo wysokiej dynamice osiąganej przez osie maszyny, redukcji drgań i oporów ruchów elementów roboczych  maszyny. Dopełnieniem całości jest proces laserowy CatLine, który umożliwia wydajne i o najwyższej jakości cięcie laserowe blach o grubości od 0,3mm do 60mm jedną i tą samą głowicą laserową.
Power – Tech zaprezentował również system załadunkowy Loading Unit. Urządzenie to współpracuje z wycinarką laserową. Jest to kompleksowe rozwiązanie zwiększające automatyzację, a co za tym idzie wydajność wycinarek tego producenta i znacznie usprawnia pracę operatora. Loading Unit jest w pełni zautomatyzowany i zintegrowany z maszyną. Zbudowany jest z obrotowego ramienia wyposażonego w oddzielnie sterowane przyssawki ciśnieniowe. System posiada funkcję rozdzielania blach oraz funkcję pomiaru grubości blach, która sprawdza czy jest ona zgodna z zadanym programem. Loading Unit na sygnał operatora samodzielnie pobiera blachę z palety i transportuje ją na stół roboczy wycinarki.

Prima Power   
Punch Genius, czyli wykrawarka rewolwerowa, to innowacyjna maszyna prezentowana na targach przez firmę Prima Power. Maszyna charakteryzuje się sterowanymi numerycznie serwo-elektrycznymi napędami osi, które zapewniają doskonałą wydajność energetyczną oraz szybkość działania przy niskich wymaganiach konserwacyjnych. Filarem jej produktywności jest instalacja dużej ilości narzędzi oraz łatwe i szybkie przezbrajanie rewolweru. Na Targach ITM Punch Genius został zaprezentowany wraz z urządzeniem załadowczo-rozładunkowym Compact Express. Jest to automatyczny system obsługi materiałów, który nie zajmuje dodatkowego miejsca. Posiada on dwie jednostki magazynowe (jedna dla blachy wejściowej i jedna dla przetworzonych arkuszy). Dodatkowo charakteryzuje się dużą elastycznością sposobu załadunku i rozładunku materiału oraz obrobionego arkusza. Operator może zadecydować, kiedy materiał i obrobiony arkusz mają być ładowane w systemie automatycznym, a kiedy w manualnym.
Kolejna nowość od Prima Power to prasa krawędziowa eP 1030 z automatyczną korektą kąta zagięcia. Jest to urządzenie wspierające kolejny etap automatyzacji procesu produkcyjnego, stanowi szybkie, dokładne i efektywne serwo-elektryczne rozwiązanie do gięcia. Innowacyjna koncepcja maszyny łączy wydajność, elastyczność i niezawodność z dużym naciskiem na ochronę środowiska. System wzmocnionego pasa napędzanego przez serwo-napędy Prima Electro rozkłada siłę nacisku równomiernie na całej długości gięcia. Sztywna i stabilna rama w kształcie litery „O” zapewnia prostopadłość narzędzia nawet przy skrajnych deformacjach, a także dokładność i powtarzalność gięcia.

Galika   
Nowości nie mogło też zabraknąć na stoisku firmy Galika. W tym roku premierowo zaprezentowała wielowrzecionowy automat tokarski CNC INDEX MS16C Plus. Jak podkreśla  firma INDEX Werke doskonale przejmuje on produkcję od automatów wielowrzecionowych sterowanych krzywkami. Zastępuje te szybkie lecz bardzo pracochłonne w ustawianiu obrabiarki, które dominowały w obróbce detali o łatwej i średnio trudnej kompleksowości. INDEX MS16C Plus łączy w sobie szybkość maszyny krzywkowej z elastycznością techniki CNC a dzięki swojej ekstremalnie kompaktowej konstrukcji wymaga również małej powierzchni posadowienia (1300 mm x 2600 mm) w porównaniu do automatów wielowrzecionowych krzywkowych. W pełnej konfiguracji do każdego położenia wrzeciona może zostać przyporządkowany suport do rowkowania o wysokiej sztywności z 1 osią NC (osią X) oraz suport krzyżowy z 2-ma osiami NC (oś X i Z), które rozmieszczone są w kształcie litery V wokół każdego wrzeciona roboczego i w ten sposób przy każdym wrzecionie roboczym umożliwiają one bezproblemowe użycie większej ilości narzędzi w tym samym czasie. MS16C Plus zapewnia nadzwyczaj szerokie możliwości produkcji w porównaniu do maszyn krzywkowych, tj. toczenie, wiercenie, frezowanie, gwintowanie, wiercenie głębokich otworów lub dłutowanie; a przy zastosowaniu narzędzi obrotowych oraz osi C dla wrzecion roboczych: wiercenie poza osią, gwintowanie bez uchwytu kompensującego, wiercenie ukośne i poprzeczne, frezowanie konturowe i frezowanie obwiedniowe oraz toczenie zarysów wielobocznych. Maksymalna średnica detalu do 22 mm.

Amada   
Warto zwrócić również uwagę na nowość nagrodzoną Złotym Medalem MTP zaprezentowaną przez firmę Amada. Maszyna HG 100.3 ATC jest hybrydową prasą krawędziową z automatycznym zmieniaczem narzędzi dedykowaną do produkcji zmiennej wielkości partii detali przy skomplikowanych układach narzędziowych. Automatyczny zmieniacz narzędzi może w ciągu trzech minut ustawić nawet najbardziej skomplikowany układ narzędzi, pozwalając niedoświadczonym operatorom na efektywne wykorzystanie urządzenia. Maszyna jest wyposażona m.in. w nowoczesny, dotykowy panel sterujący AMNC 3i, zintegrowany czujnik pomiaru kąta gięcia zapewniający dokładność i powtarzalność procesu, natomiast servo-hydrauliczny napęd zużywa mniej energii elektrycznej w porównaniu do konwencjonalnych pras krawędziowych.

DIG Świtała
Z kolei firma DIG Świtała na Targach ITM przedstawiła nowość - giętarkę do rur STAR 800 CN6 Włoskiej firmy Startechnology. Giętarka ta posiada szeroki zakres gięcia. Nowoczesny i łatwy w użyciu software. Wszystkie maszyny w ofercie firmy mają napęd elektryczny, dzięki czemu są urządzeniami bardzo szybkimi i dokładnymi w działaniu. Technologia gięcia jest ciągle aktualizowana i dostosowywana do coraz to nowszych wymagań współczesnego klienta. Różne poziomy automatyzacji pozwalają z kolei na realizację najbardziej skomplikowanych detali.

TFM
Firma TFM zaprezentowała w tym roku dwie nowości:

  • giętarkę trzpieniową BM45 włoskiej firmy Pedrazzoli. Urządzenie w pełni elektryczne, umożliwiające gięcie lewo- i prawostronne. Wyposażone jest w 10 osi sterowanych numerycznych - nie posiada elementów układu hydraulicznego.
  • giętarkę do dwuwymiarowego gięcia drutu UMW65. Ta kompletnie automatyczna maszyna angielskiego producenta Ulitimation oferowana jest wraz z modułem umożliwiającym zgrzewanie powstałych elementów.   


ITA
Nowością z innej branży jest MetraSCAN – R - najszybszy automatyczny system pomiarowy na świecie. Urządzenie umożliwia dokładne i szybkie pomiary w trybie automatycznym bezpośrednio na linii produkcyjnej. Rozwiązanie firmy Creaform opiera się na zrobotyzowanym skanerze 3D wykorzystującym technologię laserową, dzięki której możliwa jest akwizycja bardzo wymagających powierzchni często niemożliwych do zeskanowania przy użyciu skanerów działających w oparciu o światło strukturalne. Zastosowanie superszybkich kamer umożliwia skanowanie z prędkością blisko pół miliona punktów na sekundę, a technologia HDR pozwala na jednoczesne skanowanie obiektów o różnym wykończeniu powierzchni czy kolorze.  Zastosowanie optycznego urządzenia śledzącego o wysokiej częstotliwości kamer C-TRACK, umożliwia precyzyjne obserwowanie skanera oraz skanowanego obiektu w trybie rzeczywistym. Dzięki temu, zarówno skaner jak i obiekt skanowany, może się poruszać w trakcie procesu skanowania. W połączeniu z pyłoszczelną budową możliwe jest zastosowanie systemu w każdych warunkach produkcyjnych.

Kemper
Firma Kemper – światowy lider w produkcji urządzeń filtracyjnych postanowiła pokazać na targach wyjątkowy system. Po raz pierwszy na stoisku targowym zbudowano pełny model systemu do filtrowentylacji przestrzennej hal spawalniczych. Układ ten posiadał dodatkowo orurowanie pionowe pełniące funkcję wypierania dymów, a jego sercem było urządzenie o nazwie System 8000, znane z wyjątkowo cichej pracy i długiej żywotności filtrów.

Lantek
Firma Lantek zaprezentowała własną wizję Advanced Factories. Celem udziału w targach Mach-Tool było zaprezentowanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie Rewolucji Przemysłowej 4.0 i pokazanie, w jaki sposób przyczyniają się one do zwiększenia wydajności zakładów produkcyjnych, odpowiadając na wyzwania cyfrowej transformacji w sektorze przemysłowej obróbki blach, rur oraz profili. W ciągu czterech dni firma miała okazję podzielić się własnym bogatym doświadczeniem i nawiązać bliższy kontakt z polskim rynkiem, poszukując obszarów współpracy z innymi producentami i badając aktualną kondycję sektora, w którym inteligentne fabryki będą coraz bardziej obecne i nabiorą istotnego znaczenia.
 
Zaprezentowane nowości to oczywiście tylko wycinek tego, co mogliśmy oglądać podczas Targów ITM 2017. Więcej o tegorocznej edycji można poczytać na stronie organizatora.

Autor: Joanna Zawadzka

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij