Czy opłaca się inwestować w system monitoringu drgań? O tym jak ważny jest nadzór diagnostyczny nad stanem maszyn po raz kolejny pokazują ostatnie wydarzenia na platformie Baltic Beta.

Wdrożony na początku roku przez AMC VIBRO system AVM 4000 zarejestrował wzrosty analiz na kanałach umiejscowionych na III stopniu sprężania kompresora. Analiza odsłuchów z poszczególnych kanałów drganiowych potwierdziła rozwój potencjalnej usterki, o czym załoga platformy została niezwłocznie poinformowana. Trzy miesiące po wykryciu anomalii doszło do pęknięcia wodzika oraz do urwania tłoczyska na III stopniu.

Warto zaznaczyć, że tego typu usterka z powodu braku wyraźnych symptomów jest niemożliwa do wykrycia przy wykorzystaniu podstawowych metod monitorowania. Fakt, że system AVM 4000 z wyprzedzeniem zasygnalizował anomalię w pracy kompresora, jest najlepszym potwierdzeniem skuteczności stosowania zaawansowanych urządzeń do analizy wibracji na maszynach wirnikowych.

Wykrycie usterki tłoczyska to nie pierwsza trafna diagnoza na platformie Baltic Beta. W sierpniu 2015 r. system od AMC VIBRO wykrył problemy w pracy jednego z łożysk silnika napędowego kompresora. W tym przypadku podjęto decyzję o jego wymianie podczas corocznego przeglądu. Po otwarciu silnika okazało się, że nastąpiło wykruszenie elementu bieżni wewnętrznej. Brak reakcji na uszkodzenie mógłby doprowadzić do poważnej awarii a tym samym nieplanowanego przestoju i przymusowej wymiany silnika, co z kolei wiązałoby się z dużymi stratami.

O AMC VIBRO

Firma AMC VIBRO od 2007 roku świadczy usługę zdalnego nadzoru diagnostycznego (AVE CARE) dla firmy Energobatlic. System wibrodiagnotstyczny oparty o urządzenie AVM 4000 nadzoruje pracę kompresora tłokowego wraz z silnikiem napędowym na platformie eksploatacyjnej Baltic Beta na Morzu Bałtyckim.
AMC VIBRO to dostawca produktów oraz usług z zakresu monitorowania, diagnostyki i obsługi maszyn. Dostarczane przez firmę rozwiązania wspomagają pracę służb utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych na całym świecie. W ofercie spółki znajdują się zarówno produkowane przez AMC VIBRO systemy wibrodiagnostyczne jak i systemy laserowe, ultradźwiękowe, analizy olejowej oraz prądowej. Firma reprezentuje takie marki, jak Easy-Laser, General Electric, Meggitt, UE Systems, IFM, FLIR, PdMA czy Monitran. Ponadto, współpracuje z szeregiem sprawdzonych producentów z kraju, jak i spoza jego granic.

AMC VIBRO jest częścią grupy, którą tworzą trzy spółki:

  •     AMC TECH – projektowanie elektroniki, mechaniki i oprogramowania dla przemysłu
  • AMC VIBRO – sprzedaż produktów i usług z zakresu utrzymania maszyn
  • AMC WORKS – kontraktowy, wyspecjalizowany montaż elektroniki, automatyki i mechaniki

 

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij