Nowoczesne systemy automatyzacji pozwalają na efektywne wykorzystanie możliwości maszyn do cięcia

W wielu zakładach produkcyjnych nowoczesne urządzenia do cięcia laserowego nie są w pełni obciążone. Brakuje ogólnie przyjętej koncepcji przepływu materiałów i automatyzacji. Bez względu na to jak trwałe i wydajne są maszyny – jeśli otoczenie produkcyjne nie jest kompatybilne, proces nie przebiega płynnie, a nawet dochodzi do kosztownych przestojów. Dlatego przedsiębiorstwa zajmujące się obróbką blachy nie powinny wybierać urządzenia do cięcia laserowego jako rozwiązania typu stand-alone. Zwrot z inwestycji będzie korzystny tylko wtedy, gdy zaplanuje się także wydajny przepływ materiałów.

Przepływ materiału ma ogromne znaczenie dla sprawności procesu produkcji. Opóźnienia mają negatywny wpływ na wydajność. „Jeśli każda paleta musi podjeżdżać osobno, a następnie każda blacha przekładana jest ręcznie na stół, wykorzystanie urządzenia oscyluje na poziomie ok. 25%”, tłumaczy Paweł Zieliński,Dyrektor Generalny Remmert w Europie Wschodniej. Wtedy wysoki nakład inwestycyjny przestaje być opłacalny. Dlatego każde przedsiębiorstwo przed zakupem urządzenia do cięcia laserowego powinno się zabezpieczyć i skonsultować z niezależnym specjalistą ds. przepływu materiałów. „Jeśli urządzenia do cięcia laserowego są zintegrowane we wzajemnie skoordynowanej koncepcji przepływu materiałów, wykorzystanie maszyn można podnieść do 80%”, mówi Paweł Zieliński.

Z myślą o przyszłości

Przed każdą inwestycją w urządzenie do cięcia laserowego należy zastanowić się nad wyborem automatyzacji. Eksperci zalecają niezależne systemy automatyzacji, które można elastycznie podłączyć do maszyn w różnym wieku, pochodzących od różnych producentów. Gwarantują one, że urządzenia do cięcia laserowego mogą być w łatwy sposób wymieniane. Jest to ważne z uwagi na fakt, że maszyny te mają krótszą żywotność niż podłączona do nich automatyka. System załadunku i rozładunku, który jest kompatybilny z każdym urządzeniem do cięcia laserowego, jak np. Remmert LaserFLEX, zapewnia maksymalne bezpieczeństwo inwestycji. Zautomatyzowane rozwiązanie przepływu materiałów powinno być również modułowe. W ten sposób w przyszłości będzie można je bez problemu rozbudować, jeśli zajdzie taka potrzeba. Niezależność od producenta oraz modułowa budowa takich rozwiązań dają podstawy do stworzenia wysokowydajnej inteligentnej fabryki.

Intuicyjne sterowanie

Kontrola wszystkich elementów produkcji to korzyść strategiczna. „Jednak nawet najlepsza automatyzacja na niewiele się zda, gdy brakuje niezbędnych informacji do wydajnego i sprawnego przepływu materiałów lub są one nieprawidłowo wykorzystywane”, uważa Paweł Zieliński. Warto więc postawić także na prosty i intuicyjny w obsłudze system oprogramowania i sterowania całym procesem produkcyjnym, który można również zintegrować z istniejącymi już urządzeniami. Dobrze aby możliwy był także wybór jego użytkowników, a co się z tym wiąże bezpieczne zarządzanie uprawnieniami. Oprogramowanie powinno służyć ponadto jako system zarządzania towarami - zapisywać dane podstawowe materiałów i gospodarki towarowej.

Automatyzacja wydobywa potencjał

Jeśli przepływ materiału przy obróbce blachy przyspieszy dzięki automatyzacji, zwiększy się tym samym zwrot z inwestycji w urządzenia do cięcia laserowego. Aby produkcja była wydajna, sam proces produkcyjny musi być indywidualnie zaplanowany. Warto postawić na modułowe, niezależne od producentów maszyn systemy do rozbudowy. „Jeśli za kilka lat trzeba będzie wymienić urządzenie do cięcia laserowego, taka automatyzacja zostanie szybko i łatwo zintegrowana. Klient będzie miał wtedy pełną elastyczność podczas zakupu nowej maszyny do cięcia laserowego od innego producenta”, podsumowuje Paweł Zieliński.

Remmert GmbH – o firmie

„We make material flow”: to dewiza Remmert, którą kieruje się we współpracy z przedsiębiorstwami z sektora przetwórstwa oraz handlu metalami i stalą. Jako firma technologiczna, Remmert jest uznanym ekspertem w zakresie automatyzacji i intralogistyki oraz systemów magazynowych elementów długich i blach. Wystandaryzowane moduły zespołowe umożliwiają precyzyjne dostosowanie procesu przepływu materiałów i informacji do wymagań klienta. Systemy Remmert, w tym także inteligentne oprogramowanie i moduły sterowania, umożliwiają wzrost produktywności w procesie intralogistycznym, już od pierwszego dnia ich zastosowania. Dzięki ich niezależności od producenta i modułowej budowie, systemy te można elastycznie dostosowywać do zmieniających się potrzeb. Użytkownicy otrzymują kompleksowe rozwiązanie, będące długoterminową i bezpieczną inwestycją dla całego cyklu przepływu materiałów na peryferiach ich obrabiarek.

Osoba do kontaktów z mediami

Dagmara Rode • Monday PR

ul. Górskiego 9, 00-033 Warszawa

Tel.: +48 532 796 898

E-mail: dagmara.rode@mondaypr.pl


W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij